پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت ایمیل
امروز:
خط انتقال گاز هفتم سراسری

 شرح

          طرح انتقال ­گاز به مناطق ­شرقي ­و جنوب ­شرقي كشور را تحت عنوان خط انتقال ­گاز سراسري هفتم­ به طول 902 كيلومتر  و با قطر 56 اينچ و فشار عملياتي 1305 پوند بر اينچ مربع جهت تأمين گاز مورد نياز استانهاي هرمزگان، سيستان و بلوچستان و بخشي از جنوب استان كرمان، صادرات گاز به كشورهاي پاكستان و هند (خط لوله صلح) و نيز استفاده مطلوب از توليدات گاز حوزه پارس جنوبي احداث گرديده است .

اين خط انتقال ­گاز  با گذر از استانهاي بوشهربه طول 35 كيلومتر، فارس به طول 75 كيلومتر ، هرمزگان به طول 430 كيلومتر ، كرمان به طول 160 كيلومتر  و سيستان و بلوچستان به طول 202 كيلومتر  به ايرانشهر منتهي مي گردد.

مسير اين خط انتقال ­گاز از خروجي فازهاي 9و 10 حوزه گازي پارس جنوبي واقع در منطقه عسلويه آغاز و پس از عبور از جوار شهرهاي گاوبندي و بستك  به سرخون در شمال بندرعباس رسيده و در ادامه پس از عبور از شهرهاي رودان و كهنوج در نهايت به ايرانشهر ختم ميگردد.

ظرفیت انتقال گاز خط لوله كه از خروجي فازهاي  9 و 10  حوزة انرژی پارس جنوبي و منابع گازي سرخون تأمين ميگردد در مرحله اول بدون احداث تأسيسات تقويت فشار50 ميليون متر مكعب در روز جهت رفع نياز جنوب استان كرمان ،  هرمزگان و سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده و در مرحله  بعدی درصورت حصول توافق جهت صادرات گاز به پاکستان و هندوستان با احداث نه تأسيسات تقويت فشار  ، به 110 میلیون متر مكعب  در روز افزایش خواهد یافت.

طرح خط انتقال ­گاز 56 اينچ سراسري هفتم بطول 907 كيلومتر و فشار عملياتي 1305 پوند بر اينچ مربع با اختصاص  131/12 ميليارد ريال اعتبار در تاريخ 17/3/85 با استناد به مجوز شوراي اقتصاد با ترك تشريفات مناقصه در قالب قرارداد طرح و ساخت (E.P.C) به قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء(ص) واگذار گرديد.

در طول مسير خط انتقال ­گاز مجـموعاً احـداث 33 تأسيسات شير ، 11 تأسيسات ارسال و دريافت توپك احداث گرديده است .

 طرح ادامه خط انتقال گاز هفتم سراسري (ايرانشهر / مرز پاكستان)

 پروژه احداث ادامه خط انتقال گاز سراسري هفتم جهت گاز رساني به شهرهاي شمالي استان سيستان و بلوچستان و همچنين انتقال گاز ايران به پاكستان در دستور كار شركت مهندسي و توسعه گاز ايران قرار گرفته است . احتياجات گاز شهرهاي شمالي استان سيستان و بلوچستا ن در سال 1403 در حدود 10م م م ر برآورد گرديده است . تأمين گاز خط انتقال گاز سراسري هفتم با ظرفيت حداكثر 110 ميليون متر مكعب در روز از طريق دو فاز استاندارد پارس جنوبي به ميزان 50 م م م ر و بخشي از توليدات ميدان گازي كيش به ميزان 60 م م م ر امكان پذير خواهد بود.

  
  
  
اتمام يافته
  
در دست اجرا
  
در دست اجرا
  
در دست اجرا
  
متوقف
  
متوقف